Kdy a jak vitamín C pomáhá

07.10.2020

Nasaďte vitamín C co nejdříve

Nasadíme-li vitamín C v inkubační době virového onemocnění, virus je zlikvidovaný během několika hodin, a jestli se už virus v buňkách usadil, vitamín C zabrání rozšíření infekce, vitamín C umí neutralizovat viry, když je virus uvnitř buňky. Tato schopnost je cenná při řešení nádorového onemocnění s virovým původem. Také stavy trvalé bakteriální infekce jako chronická bronchitida či uretritida se dají léčit vysokými dávkami vitamínu C. Obrat nastává odstraněním lokálního nedostatku vitamínu C. V místě infekce vitamín pomáhá přirozeným mechanizmem uzdravování.

Vitamín C jako lék

Základním poznatkem farmakologie je, že pro dosažení účinnosti jakéhokoliv léku je potřeba jeho určitá koncentrace v krvi a tkáních a pokud se nedodrží, účinnost klesá. Počáteční dávkování penicilínu 5-10 000 jednotek nepřinášelo žádný efekt, pacienti umírali a pokud by lékaři nezvedli dávky na 1-3 miliony jednotek, antibiotika by nefungovala.

Vitamín C není výjimkou. Pro jeho účinné požití jsou potřeba adekvátní dávky. Nejrychleji se vitamín C spotřebovává přímo v místě infekce a tam nastává jeho nedostatek. Kvůli zvýšené spotřebě klesne hladina vitamínu C v plazmě, začnou se stahovat zásoby z celého těla, nastává celková vyčerpanost a trpí důležité orgány.

Vitamín C funguje jako bleskový oxidizer a často napraví patologii v průběhu minut. Zabezpečuje integritu cévních stěn a buňkových vazeb, čímž brzdí rozšiřování infekce a brání průniku virusu do mozku. Po podání už po pár hodinách klesá horečka a stoupá počet bílých krvinek, snižuje se hladina histaminu. Vitamín C inhibuje proteiny v poškozených buňkách a tím předchází dalšímu poškozování.

Úžasné léčebné schopnosti vitamínu C

Enzymatické antioxidační systémy tvoří řetěz, kde se antioxidanty navzájem regenerují - odevzdávají si vysokoenergetické elektrony a tím působí opakovaně. Cystein, Selen, vitamín A, C, E, B2, B3 a další. V patologických procesech produkce volných radikálů převýší likvidační schopnosti organizmu a spustí zánětlivý proces, potlačení imunity a vyvolává degenerativní onemocnění. Je to stav zastavení oprav. Volné radikály hrají roli ve stárnutí, rakovině, srdečních a cévních onemocněních a artritidě.

Toxicita volných radikálů závisí přímo na toxicitě patogenů. Čím toxičtější patogen, tím více toxických radikálů vytváří, pokud mechanizmy zpracování volných radikálů leukocytů (superoxid dismutáza, kataláza, peroxidáza) nedokáží použít volné radikály proti patogenům, tak pak se jejich činnost obrátí proti vlastnímu tělu. Pak tyto radikály ještě zhorší situaci v těle a zvýší přebytek volných radikálů.

Právě vitamín C je nejsilnějším sběračem volných radikálů, tuto roli by mohl sehrát i jiný dárce elektronů. Vitamín C je avšak unikátní - laciný, přírodní, netoxický a můžeme ho dodat v jakémkoli množství. Pokud se potřebujeme zbavit velkého množství volných radikálů je vitamín C první volbou. Jsou potřebné velké dávky, aby v buňkách vysoká hladina zneutralizovala volné radikály a ještě dostatek zbylo pro obrané a čistící procesy těla. Mluvíme často o úžasných léčebných schopnostech C vitamínu a přitom jde spíš o chemickou reakci, kdy dochází ke snížení velkého počtu volných radikálů. Účinné dávky za den se pohybují vysoko nad rámec výživy a genetiky, což je 30-200g/den, výjimečně i více.