Detoxikace a vitamín C (1. díl)

26.11.2020

Zvířata, která si umí vyrobit C vitamín pro svoji běžnou metabolickou potřebu na rozdíl od člověka, mají proti němu z pohledu startovního stavu velkou výhodu. Jsou zvýhodněni proti lidem, kteří trpí velmi často chronickým nedostatkem vitamínu C. Jejich metabolizmus pak nefunguje optimálně už před tím, než nemoc propukne. Ani základní detoxikační mechanizmy nepracují dostatečně a v těle se tak začnou hromadit metabolity. Toto vše má za následek celou řadu negativních důsledků. Dostatek vitamínu C může zabezpečit, že mnohé infekce jsou zvládnuté již v zárodku. Vitamín C zvyšuje nárazníkovou kapacitu, odolnost a imunitu. Proto je velmi moudré jíst dlouhodobě a pravidelně 4-15g vitamínu C /den rozložené do 3-6 dávek během dne. Menší dávky a častější je lepší. Nejlepší je ale namíchat si celodenní dávku vitamínu C a průběžně celý den popíjet, protože C vitamín se vstřebává již během 1,5 hodiny.

Vitamín C proti stárnutí

Likvidace volných radikálů je jedním z logických vysvětlení všeobecné schopnosti vitamínu C v léčbě v tolika rozličných onemocněních.
Radikály jsou molekuly, které mají nespárované elektrony. Při poškození buněk vzniká velké množství radikálů, ale vznikají také při přirozených metabolických procesech. Řetězovou reakcí se přenáší na další buňky tak, že radikál ukradne chybějící elektron sousední molekule a ta zase své sousední molekule.


Část radikálů unikne naší imunitě a právě to je jeden z důvodů stárnutí. Vitamín C v tomto procesu díky svým úžasným schopnostem funguje doslova jako elixír mládí. Plní roli donera (dárce elektronů), tím se část vitamínu C ztratí a je třeba ho pořád doplňovat. V patologických procesech produkce volných radikálů převýší likvidační schopnosti organizmu a spustí horečnatý proces. Může způsobit potlačení imunity a vyvolat degenerativní onemocnění a horečku. Tento stav můžeme zjednodušeně chápat jako stav zastavených oprav v těle.
Volné radikály jsou klíčovou příčinou při stárnutí, rakovině, srdečních onemocněních a artritidě.

Ucpané pojivové tkáně způsobují rakovinu

Vliv našeho životního prostředí a způsobu života organismu neumožňují dostatečnou regeneraci. Nejsme již schopni vyrovnat každodenní deficity ani kvalitně dobrou výživou, pohybem na čerstvém vzduchu nebo čistou pramenitou vodou. Tak se v tkáních orgánů ukládají jedy a odpady z látkové výměny, a tam po nějaké době vedou k poruchám příjmu živin (kyslík, energie, minerály, vitaminy, enzymy). Výsledkem jsou poruchy funkce přenosu informací prostřednictvím nervů, hormonů, lymfy, krve, energetických drah a tkáňových tekutin, a v důsledku toho jmenované symptomy.

Čím je choroba pokročilejší, tím menší by měly být nároky, kladené ošetřením na látkovou výměnu. Plné funkčnosti organismu můžeme opět dosáhnout jen ze stabilizovaného stavu. Proto tedy se základní ošetření skládá z přísunu biologicky aktivních živin, které je látková výměna schopna i ve svém omezeném stavu zdolat. Současně musí být nasazena cílená detoxikační opatření.

Civilizační choroby

Civilizační choroby nelze příliš dobře ošetřovat s pomocí školské medicíny, která ve své podstatě bojuje hlavně s příznaky. Tělo je dále zatěžováno léky. Tyto nemoci mohou být podle tradic - jak to činí přírodní medicína již po tisíce let na této planetě - léčeny jen tím, že vhodnými metodami odstraníme jedy, odpady a hleny, které se v těle nashromáždily.

Příliš mnoho jíme a jedno přes druhé. Potraviny a životní prostředí jsou silně zatíženy. Trávící a vylučovací orgány (žaludek, střeva, játra, ledviny, atd.) jsou přetěžovány. Jedy zůstávají v těle a stávají se příčinou ukládání nečistot, zahlenění, otrav, toxemie. V důsledku dochází k chronickým chorobám - onemocnění kloubů, revmatismus, dna, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a krevního oběhu, mykózy, alergie, oslabení imunitního systému, bolesti hlavy a údů, nachlazení, zažívací potíže.